Skip Navigation Links
Şişme Bebek Dolandırıcılığı
İnternet üzerinden sipariş verecekseniz aşağıda yazan uyarıları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Birazdan okuyacaklarınız (Eğer uygularsanız); paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilir. Gerçi bu tip firmalar, aşağıda yazan maddelerin çoğuna uygun gözüken web siteleri hazırlıyor. Yine de; biz sizi hepsine karşı uyarabilmek adına tüm ihtimalleri tek tek yazacağız.

1 - İlk uyarımız - Gerçekçi olmayan fiyatlara güvenmeyin.

    -Ne yapacaksınız?
    Eğer belli kalitede bir ürünün fiyatı neredeyse tüm sitelerde 100 TL - 300 TL arasında değişiyorsa ve siz, bırakın aynı ürün olmasını; çok ama çok daha kaliteli bir ürünü aynı fiyatlara görürseniz, satın almadan önce 2 defa düşünmenizi tavsiye ederiz. Piyasada bu şekilde satış yapan firmalar her zaman mevcuttur. Bu şişme bebeklerin asıl satış firması REAL DOLL'dur. Siteleri için tıklayın. (Pencere açılmazsa google'a real doll yazıp sitelerini bulabilirsiniz.) Bu firmanın sitesinde "gerçeğe yakın" görüntüye sahip olan Realistik Şişme Bebeklerin aslında 9.000TL , 10.000TL fiyatlarının olduklarını göreceksiniz. Sonuç olarak, bir ürün satın almadan önce fiyatının "gerçekçi" olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
2 - İnternetten alışveriş yaparak dolandırılmak istemiyorsanız öncelikle satın aldığınız firmanın sabit hattının olup olmadığını kontrol edin. Eğer sabit telefon yoksa, sıkıntı çıkma ihtimali vardır diyebiliriz.

    - Ne yapacaksınız?
    Sabit telefon hattı bulunmayan firmalardan alışveriş yaparken 2 kere düşünün.
3 - Alışveriş yapmadan önce, satın alacağınız sitenin görünüşü sizi aldatmasın. Yani "Bu site güzel gözüküyor, bunlardan bana zarar gelmez" mantığı artık eskide kaldı.

    - Ne yapacaksınız?
    Sırf görüntüsü güzel diye bir web sitesine körkütük güven duymayın.
4 - Alışveriş yapacağınız sitenin kurucuları, size garanti vermek amacıyla siteye "Ürünü görün, kontrol edin, parasını sonra ödeyin" cümlesini koyacaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Eğer karşınızdaki firmanın asıl amacı sizi dolandırmak ise, kargo paketiniz evinize kadar gelecek dense de; gelmeyecektir... Buraya çok dikkat edin! Kargonuzu gidip X kargo firmasının şubesinden teslim almanız istenecektir. Şöyle düşünün. Aldığınız ürün +18.. Kargo evinize gelirse, rahatlıkla açıp kontrol edebilirsiniz. Peki kargonuz bir kargo firmasının şubesine gelirse ne yapacaksınız? İnsanların içinde kutuyu açıp ürününüzü kontrol edemezsiniz. (Çekinirsiniz)...  Zaten paketi gönderen firma da bunu bildiği için paketinizi eviniz yerine şube merkezine gönderecektir.

    - Ne yapacaksınız?
    Alışveriş yaptığınız firma size her ne kadar "ürünü kontrol edin, ondan sonra ödeme yapın" demiş olsa da bu yukarıda okuduğunuz gibi "sadece güven tazelemek için" olabilir. Siz, "mutlaka", ama "mutlaka", ürünün "istediğiniz" yere gönderilmiş olmasına dikkat edin. Eğer siz ürünü evinize, ya da işyerinize istediyseniz ve ürün kargo firmasının şubesine gelmişse; ürünü orada açıp kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle gitmeyin. Gerekirse firmaya; yada kargo firmasına telefon açıp neden istediğiniz adrese gelmediğini sorun ve ürünü adresinize isteyin. Özet olarak: Ürünü kontrol etme imkanınız olmayacaksa kutuyu hiç açmayın ve ürünü kabul etmeyin. "Kontrol edin, ondan sonra parasını ödeyin" cümlesi, "lafta" kalmasın.
5 - Siparişi verdikten sonra "Kargo Takip Numarası" isteyin ve bu numara ile kargonuzu takip edin. İstediğiniz adrese geleceğinden "emin olun".

    -Ne yapacaksınız?
    Alışverişinizi yaptıktan sonra, ürün kargoya verildiğinde alışveriş yaptığınız firmadan kargo takip numarası isteyin.  Hangi firma ile gönderildiyse (Aras Kargo, Ptt Kargo vs..) firmayı arayıp gönderinizin durumunu öğrenin. Eğer siz 4. maddedeki gibi ürünü ev adresinize istediyseniz ve ürünün hedef adresi şube olarak girilmişse bir sıkıntı olabilir. Hemen kargo firmasına gönderilmesini istediğiniz adresi yeniden girip düzelttirin. Yapmazlarsa firmayla konuşup, kargoyu sadece sizin istediğiniz adresten kabul edeceğinizi belirtin. Unutmayın; en önemli nokta Kargo Paketinizi "sizin paketi açıp kontrol edebileceğiniz" bir yerde teslim almanız. Buna dikkat ederseniz dolandırılma riskinizi neredeyse sıfıra indirebilirsiniz.
6 - Ürün satın alacağınız firmanın hangi kargo firması ile anlaşmalı olduğunu öğrenin.

    -Ne yapacaksınız?
    Alışverişinizi gerçekleştirmeden önce firmayı arayıp anlaşmalı oldukları kargo firmasını sorun. Eğer içinizin rahat etmesini istiyorsanız, sonrasında kargo firmasını arayıp böyle bir "kurumsal" anlaşma olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Bu Makaleyi Paylaş
Şişme Bebek Satış
Yorumlar
remzi
Bunu yazanlara helal olsun. Harbiden çok dolandırıcı var. Az kaldı ben de böyle siteden sipariş verecektim. Kim yazdıysa sağolsun.
hilmi
Vay be. demek ki dikkatlı alışveriş yapmak lazım. Ben kontrol etmeden almam...
Yorum Yap
İsminiz:
Yorum:
Benzer Makaleler
Geri Dön
şişme bebek dolandırıcı, realistik bebek dolandırıcı, şişme bebek şikayet, realistik bebek şikayet
şişme bebek takip edin

banka kartları banner
Alo Sisme Bebek - Her Hakkı Saklıdır
şişme bebek satış, şişme bebek al, şişme bebek  
banner kafanıza akılanlar
şişme bebek dolandırıcılık
neden alo şişme bebek
müşteri yorumları
yukarı dön
Bu yazının sağındaki sohbet kutusuna tıklayarak canlı yardıma bağlanabilirsiniz.